My July credit card bill is not outrageous, but it hit the magical number that makes me closely exam where the money is going. Just to recap, I put everything on my credit card and pay it off at the end of the month. The credit card I use gives me rewards, so it’s not in vain.

My credit card billing period runs the 15th to the 15th. Since I’m almost at the end of my billing cycle I’m comparing August with July. It’s over half less.

At first, I thought the solution was not eating out for lunch. I started working June 16; I haven’t had a take out lunch since July 9. That’s a month of working and taking my lunch. So I added it up. I only spent $52.96 on take out during roughly three weeks of work, $17.65 per week. When you look at it like that, it’s really not that much money.

This is the point where I’ll be honest. The Boyfriend has bought the big grocery loads. So I can’t do any comparison with the cost of the food in my lunchbag. But on trips to Trader Joe’s and meals with The Boyfriend out, I spent $121.72.*

The question, as I’m preparing to move, pay rent, and watch the Boyfriend return to CT to finish his law degree: is grocery shopping worth it?

I’m starting to have doubts. I’m bored with food from home, and I’m mixing it up people! Leftovers! Sandwiches! Frozen Pizzas! Ugh. I’m starting to view food only as nutrition, and I should stop caring about how interesting it is or how it tastes to me.

I’m NOT going to eat out all the time, every meal. The Boyfriend and his family do that, and I can’t handle it. My waistline has dealt with numerous expansions because the Boyfriend has the metabolism for that type of behavior, and I do not. Also, I like cooking. So dinner will continue to be at home.

I e-mailed all this information to my work buddy Paul, who brings his lunch everyday. His response was: “I guess the only way to save on the cost of food in D.C. is to not eat at all.”

* Blogger Note:*I should also note that Katie visited for 4 days during this period. Some of the expenses were higher because we were hanging out doing vacation type things.

One Response to Disposed Income: D.C. Food Budget Edition

  • Melanie says:

    hmmm…. very suspicious. in my travels- buying groceries is usually more cost efficient. where i get into trouble is when i’m buying ingredients for meals, instead of just generic bulk foods. it costs me like $25 to buy all the stuff for an eggplant bake that i enjoy, but we also get 2-3 separate meals out of it.
    also, don’t buy snack size. buy in bulk when possible and divide into baggies (that is my one gem of a shopping tip)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Pretty Little Mess © 2013. All Rights Reserved.